SR 4023 over Eleven Mile Creek
Good Condition9 years old321 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Potter |
| Location | Chrystal |
| Carries | SR 4023 |
| Crosses | Eleven Mile Creek |
| Coordinates | 41.95935, -78.03479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 321 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053356 |