Pa 36 over Mill Run
Good Condition10 years old9,380 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Blair |
| Location | City Of Altoona |
| Carries | Pa 36 |
| Crosses | Mill Run |
| Coordinates | 40.48267, -78.40243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 503.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,380 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053358 |