3rd AVE SW over Dry Branch
Fair Condition64 years old2,029 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Morgan |
| Location | Jct 3rd AVE * Dry Branch |
| Carries | 3rd AVE SW |
| Crosses | Dry Branch |
| Coordinates | 34.58140, -86.99230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 120.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,029 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007716 |