Church ST (sr 408) over Mackey Run
Good Condition10 years old1,193 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Crawford |
| Location | Richmond Township |
| Carries | Church ST (sr 408) |
| Crosses | Mackey Run |
| Coordinates | 41.74829, -79.94051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 213.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,193 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053360 |