Cedar ST (sr 2006) over Doe Run
Good Condition10 years old1,678 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Juniata |
| Location | Van Wert |
| Carries | Cedar ST (sr 2006) |
| Crosses | Doe Run |
| Coordinates | 40.58355, -77.29539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 106.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,678 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053361 |