Walker Road (t431) over Trout Creek
Good Condition10 years old2,372 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Chester |
| Location | 0.5mi W Pa-252 3366-a8 |
| Carries | Walker Road (t431) |
| Crosses | Trout Creek |
| Coordinates | 40.07846, -75.43120 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 136.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,372 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053362 |