Lincoln Hwy(us 30) over Montour Run
Good Condition10 years old6,378 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 400 Feet SE Of SR 3070 |
| Carries | Lincoln Hwy(us 30) |
| Crosses | Montour Run |
| Coordinates | 40.45005, -80.25018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 211.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,378 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053365 |