Community Center D over W. Branch Of Deer Creek
Fair Condition22 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 50 S Of Int W/ Sr910 |
| Carries | Community Center D |
| Crosses | W. Branch Of Deer Creek |
| Coordinates | 40.63335, -79.93875 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 65.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053366 |