Dambach AVE over Breakneck Creek
Good Condition13 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 200 N Int W/ Valencia RD |
| Carries | Dambach AVE |
| Crosses | Breakneck Creek |
| Coordinates | 40.67244, -79.98572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 41.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053368 |