SR 0415 Tr 415 over Harveys Lake Inlet
Good Condition10 years old2,299 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Luzerne |
| Location | Hrvys Lk Bo .1m W SR 1415 |
| Carries | SR 0415 Tr 415 |
| Crosses | Harveys Lake Inlet |
| Coordinates | 41.35253, -76.03301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 236.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,299 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053373 |