Scenic DR (sr 481) over Pike Run
Good Condition10 years old1,787 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | 250 N. Of Laurel Rd. |
| Carries | Scenic DR (sr 481) |
| Crosses | Pike Run |
| Coordinates | 40.05962, -79.96822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 223.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,787 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053383 |