State Route 99 over Arch Road
Fair Condition20 years old70,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-14.61-stkn |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Arch Road |
| Coordinates | 37.90428, -121.22241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 471.1 ft (143.6 m) |
| Max Span | 229.7 ft (70 m) |
| Deck Width | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Area | 5169.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70,500 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0316 |