SR 209 & SR 33 SB over Appenzell Creek
Good Condition9 years old20,071 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | At Junct. With Pa33 SB |
| Carries | SR 209 & SR 33 SB |
| Crosses | Appenzell Creek |
| Coordinates | 40.95586, -75.28730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 731.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,071 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053386 |