Camelback RD over Pocono Creek
Good Condition9 years old2,289 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | .7 M. W. Of Lr 45024 |
| Carries | Camelback RD |
| Crosses | Pocono Creek |
| Coordinates | 41.05371, -75.34041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 381.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,289 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053388 |