SR 2001 over Piney Creek
Good Condition10 years old982 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clarion |
| Location | 0.5 Mi N SR 2005 Inter. |
| Carries | SR 2001 |
| Crosses | Piney Creek |
| Coordinates | 41.12751, -79.28551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 245.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 982 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053399 |