SR 0106 SH over Tunkhannock Creek
Good Condition10 years old2,874 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Susquehanna |
| Location | Lenox Twp .1 M E Tr 92 |
| Carries | SR 0106 SH |
| Crosses | Tunkhannock Creek |
| Coordinates | 41.71011, -75.67154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 581.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,874 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053403 |