Pa 863 (lr 39066) over I-78 (lr 443)
Good Condition10 years old2,221 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lehigh |
| Location | New Smithville Exit I-78 |
| Carries | Pa 863 (lr 39066) |
| Crosses | I-78 (lr 443) |
| Coordinates | 40.58002, -75.70774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 718.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,221 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053420 |