Hyndman RD (sr 96) over Wolf Camp Run
Good Condition10 years old1,345 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bedford |
| Location | Madley |
| Carries | Hyndman RD (sr 96) |
| Crosses | Wolf Camp Run |
| Coordinates | 39.89673, -78.67166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 236.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,345 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053421 |