SR 1006 over Peters Creek
Good Condition10 years old15,984 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | 0.7 Mi W From SR 0088 |
| Carries | SR 1006 |
| Crosses | Peters Creek |
| Coordinates | 40.24968, -80.01643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 293.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,984 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053424 |