Englishman Hill RD over Mounts Creek
Good Condition10 years old2,858 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Fayette |
| Location | Bullskin Township |
| Carries | Englishman Hill RD |
| Crosses | Mounts Creek |
| Coordinates | 40.05497, -79.55489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 195.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,858 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053426 |