SR 0049 SH over California Brook
Good Condition10 years old3,062 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Tioga |
| Location | 0.5 Mi E Of Westfield |
| Carries | SR 0049 SH |
| Crosses | California Brook |
| Coordinates | 41.92641, -77.52100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 227.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,062 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053427 |