SR 0267 SH over Middle Br Wyalusing Crk
Good Condition9 years old1,343 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Susquehanna |
| Location | Frst Lk Tp 4.5m S SR 4014 |
| Carries | SR 0267 SH |
| Crosses | Middle Br Wyalusing Crk |
| Coordinates | 41.84289, -76.01902 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 277.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,343 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053428 |