Mountainhouse PKWY over Interstate Route 205
Good Condition19 years old7,819 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-205-1.36 |
| Carries | Mountainhouse PKWY |
| Crosses | Interstate Route 205 |
| Coordinates | 37.74294, -121.53181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 269.0 ft (82 m) |
| Max Span | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 2673.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,819 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0321 |