SR 0422 WB over SR 0954
Good Condition10 years old4,099 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Indiana |
| Location | Inter. Of SR 422 & SR 954 |
| Carries | SR 0422 WB |
| Crosses | SR 0954 |
| Coordinates | 40.58396, -79.13485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 475.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,099 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053441 |