SR 861 over Wildcat Run
Good Condition10 years old908 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clarion |
| Location | Diamond No.1 |
| Carries | SR 861 |
| Crosses | Wildcat Run |
| Coordinates | 41.02333, -79.48138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 350.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 908 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053445 |