Chestnut Hill Road over Mill Creek
Good Condition10 years old5,469 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | 5 Mi NW Red Lion |
| Carries | Chestnut Hill Road |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 39.94405, -76.66237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 147.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,469 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053460 |