SR 0081 I-81 NB over SR 2020 Jumper Road
Good Condition10 years old32,046 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Luzerne |
| Location | Plains Twp Over SR 2020 |
| Carries | SR 0081 I-81 NB |
| Crosses | SR 2020 Jumper Road |
| Coordinates | 41.26185, -75.81459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 288.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,046 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053467 |