SR 549 over Over Elk Run
Good Condition10 years old2,010 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Tioga |
| Location | 4 Mi NE Of Mansfield |
| Carries | SR 549 |
| Crosses | Over Elk Run |
| Coordinates | 41.84815, -77.01229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 292.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,010 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053475 |