SR 6 - US 6 over Ostrander Hollow
Good Condition10 years old2,497 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | McKean |
| Location | 3 Mi W Port Allegany |
| Carries | SR 6 - US 6 |
| Crosses | Ostrander Hollow |
| Coordinates | 41.82864, -78.33187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 85.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,497 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053477 |