Long Run RD over Long Run
Good Condition10 years old2,519 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clinton |
| Location | Salona |
| Carries | Long Run RD |
| Crosses | Long Run |
| Coordinates | 41.08547, -77.46528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 199.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,519 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053480 |