Lairdsville Road over Big Run
Good Condition10 years old3,441 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lycoming |
| Location | Village Of Lairdsville |
| Carries | Lairdsville Road |
| Crosses | Big Run |
| Coordinates | 41.23216, -76.60946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 105.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,441 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053482 |