4011 Fruitville Pk over Bachman Run
Good Condition10 years old13,164 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lancaster |
| Location | 2 Mi N. Of Pa 283 |
| Carries | 4011 Fruitville Pk |
| Crosses | Bachman Run |
| Coordinates | 40.10291, -76.33149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 105.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,164 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053483 |