SR 2008 over Kreutz Creek
Good Condition10 years old424 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | 1 Mile South Of Hellam |
| Carries | SR 2008 |
| Crosses | Kreutz Creek |
| Coordinates | 39.98702, -76.60344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 166.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 424 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053491 |