On Tsr 804 over Cold Stream Run
Good Condition10 years old2,435 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | Philipsburg |
| Carries | On Tsr 804 |
| Crosses | Cold Stream Run |
| Coordinates | 40.90353, -78.21057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 192.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,435 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053492 |