On Tsr 568 over Laurel Run
Good Condition10 years old746 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | Julian |
| Carries | On Tsr 568 |
| Crosses | Laurel Run |
| Coordinates | 40.86492, -77.93874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 122 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 746 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053493 |