Osborne Road over Beaver Creek
Good Condition10 years old280 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Chester |
| Location | Pa-340/3471-a8 |
| Carries | Osborne Road |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.01270, -75.74540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 121.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053495 |