SR 0068 over Sullivan Run
Good Condition10 years old17,074 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | 0.6 Mi W SR 8 Inter. |
| Carries | SR 0068 |
| Crosses | Sullivan Run |
| Coordinates | 40.86141, -79.90398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 163.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,074 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053498 |