T-362 West Valley over W Br Potato Creek
Fair Condition10 years old30 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | McKean |
| Location | 1200 Ft North Of T-361 |
| Carries | T-362 West Valley |
| Crosses | W Br Potato Creek |
| Coordinates | 41.67410, -78.39380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 78.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053501 |