SR 2025 over SR 0080 EB & WB
Good Condition10 years old204 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clarion |
| Location | 0.4 Mi N SR 322 Inter. |
| Carries | SR 2025 |
| Crosses | SR 0080 EB & WB |
| Coordinates | 41.18741, -79.23644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 594.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 204 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053503 |