Manor RD (sr 2029) over Cabin Creek
Good Condition10 years old996 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | 5 Mile NE Of Red Lion |
| Carries | Manor RD (sr 2029) |
| Crosses | Cabin Creek |
| Coordinates | 39.96024, -76.55325 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 84.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 996 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053506 |