SR 0524 Tr 524 over Kennedy Creek
Good Condition10 years old1,003 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lackawanna |
| Location | N Abngtn Tp .2m E SR 4007 |
| Carries | SR 0524 Tr 524 |
| Crosses | Kennedy Creek |
| Coordinates | 41.55479, -75.66028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 161.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,003 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053522 |