Kettle RD (sr1013) over Sinking Spring
Good Condition10 years old406 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Blair |
| Location | 1.5 Mi. Ne. Of Culp |
| Carries | Kettle RD (sr1013) |
| Crosses | Sinking Spring |
| Coordinates | 40.59139, -78.23617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 216.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 406 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053524 |