Casanova Road over Moshannon Creek
Good Condition10 years old323 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | Casanova |
| Carries | Casanova Road |
| Crosses | Moshannon Creek |
| Coordinates | 40.95491, -78.16969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 643.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 323 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053526 |