SR 6 Grand Army Hy over Watson Run
Good Condition10 years old10,524 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Crawford |
| Location | Vernon Township |
| Carries | SR 6 Grand Army Hy |
| Crosses | Watson Run |
| Coordinates | 41.61521, -80.23768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 181.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,524 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053527 |