Bridge Street over Pocono Creek
Good Condition10 years old11,583 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | Bridge St. |
| Carries | Bridge Street |
| Crosses | Pocono Creek |
| Coordinates | 40.98597, -75.22543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 456.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,583 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053528 |