S.r.554 over Over Hagermans Run
Good Condition10 years old1,295 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lycoming |
| Location | 3 Mi S Of Williamsport |
| Carries | S.r.554 |
| Crosses | Over Hagermans Run |
| Coordinates | 41.19709, -76.99681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 133.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,295 (2024) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053537 |