T-565; Main St. over Unt To West Dry Run
Fair Condition102 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Franklin |
| Location | 0.1 Mi W Of SR 75/ Sr641 |
| Carries | T-565; Main St. |
| Crosses | Unt To West Dry Run |
| Coordinates | 40.14227, -77.77258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000053547 |