Broadway Road over Limestone Run
Good Condition10 years old2,611 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montour |
| Location | 4.5 M W Of Limestoneville |
| Carries | Broadway Road |
| Crosses | Limestone Run |
| Coordinates | 41.03246, -76.75008 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 303.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,611 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053551 |