Burnt Mill Road over Burrows Run
Fair Condition10 years old434 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Chester |
| Location | Near Rosedale 48d8 |
| Carries | Burnt Mill Road |
| Crosses | Burrows Run |
| Coordinates | 39.83115, -75.65084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 434 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053554 |