Log Tavern RD over Dwarfs Kill Creek
Good Condition9 years old3,430 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Pike |
| Location | Dingman Twp .2 M E Tr 739 |
| Carries | Log Tavern RD |
| Crosses | Dwarfs Kill Creek |
| Coordinates | 41.29934, -74.95935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,430 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053561 |